https://geotechpol.com/wp-content/uploads/2018/01/czyszczenie-kotla-1280x850.jpg

Czyszczenie kotła na pellet oraz czyszczenie kotła na ekogroszek jest uzasadnione ekonomicznie i pozwala uniknąć przyszłych awarii.

Koszt ewentualnej konserwacji jest niższy niż naprawa usterek związanych z zaniedbywaniem czyszczenia i konserwacji. Warto pamiętać, że regularna konserwacja jest obowiązkiem każdego właściciela bądź zarządcy budynku.

Przegląd i serwis kotła

Przegląd i czyszczenie kotła na biomasę warto przeprowadzić po sezonie grzewczym – na przełomie maja lub czerwca. Jeśli kocioł w Twoim domu jest wykorzystywany również do ogrzewania ciepłej wody poza sezonem grzewczym to powinieneś dokonywać przeglądu kotła oraz jego czyszczenia dwa razy w roku.

Najlepiej czyścić kocioł przed (wrzesień/październik) i po sezonie grzewczym (maj/czerwiec).

Zachowując taki regularny schemat masz gwarancję, że nie przytrafi się niespodziewana awaria, która w sezonie zimowym może być nieprzyjemnym wydarzeniem oraz obciążyć Twój budżet. Masz również większe zadowolenie z użytkowania kotła w postaci lepszych temperatur a tym samym większą oszczędność zużytego paliwa.

Jeżeli Twój kocioł jest nowy i nadal posiada gwarancję to musisz pamiętać, że czyszczenie i konserwacja kotła jest częstym warunkiem zachowania gwarancji bądź jej wydłużenia.

Fachowy przegląd kotła polega w głównej mierze na dokładnym oczyszczeniu ścian komory paleniska z popiołu i nagaru, wymiennika ciepła, oraz elementów odpowiedzialnych za automatyczne czyszczenie kotła.

Czyszczenie kotła – co powinno zawierać:

  • kontrola stanu części kotła najbardziej narażonych na eksploatację
  • dokładne oczyszczenie wszystkich części palnika
  • kontrola posadowienia czujników sterownika w kotle
  • oczyszczenie elementów podajnika i rury podającej

Samodzielna konserwacja i czyszczenie kotła

W zależności od długości wykorzystywania kotła w roku kalendarzowym powinieneś zadbać jednokrotnie lub dwukrotnie o fachowy jego przegląd. Ponadto sam musisz też pamiętać o pewnych obowiązkach względem Twojego urządzenia. Średnio raz w tygodniu powinieneś usunąć popiół z popielnika oraz sprawdzić stan i czystość rusztu palnika pelletowego.

Warto regularnie zaglądać do zasobnika i kontrolować poziom paliwa.

Ważnym elementem jest kontrola czy w zbiorniku, rurze podającej lub zrzutowej nie nastąpiło posadowienie pyłu, lub innych pozostałości paliwa. Jeżeli palnik pelletowy nie ma funkcji samooczyszczania, powinieneś przynajmniej raz w tygodniu  go oczyścić.

W przypadku, gdy użytkowany kocioł nie posiada specjalnej automatyki oczyszczającej wymiennik, powinno się raz w miesiącu czyścić wymiennik ciepła. Kanały spalinowe, ściany kotła oraz boczne komory spalania. Wszelkie czynności związane z konserwacją kotła powinno się wykonywać po jego wygaszeniu / wystudzeniu i co ważne, odłączeniu od zasilania.

Jeżeli masz jakikolwiek problem ze swoim kotłem zadzwoń do Nas.

Leave a Reply

Orientacyjna wycena usługi

Orientacyjna wycena usługi

KONTAKT

+48-533-003-275
biuro@geotechpol.com
Szczecin / Stargard / Koszalin / Goleniów / Nowogard

Pogotowie dla domu i biznesu

533-003-275