Czyszczenie piecaPolicePelet najlepszym źródłem energii. Oto 8 powodów.

https://geotechpol.com/wp-content/uploads/2019/11/Pelet-najlepszym-źródłem-energii.jpg

Po co ogrzewać za pomocą pelletu?

Przyszłość należy do ogrzewania za pomocą pelletu drzewnego

Pellety to najwygodniejszy i nowoczesny sposób na ogrzewanie drewnem w sposób przyjazny dla środowiska. Są ekonomiczne, wygodne, przyjazne dla środowiska i odporne na kryzys.

Ciepło zrównoważone i wygodne

Trociny i wióry powstające w tartakach prasuje się w pelety pod wysokim ciśnieniem (bez użycia chemicznych środków wiążących). Charakteryzują się wysoką zawartością energii, doskonałą wartością opałową i przyjaznym dla środowiska spalaniem.

8 dobrych powodów dla pelletu

Oto 8 powodów, dla których pelety są najlepszym źródłem energii.

Drewno jest nie tylko naturalnie odnawialnym paliwem, ale także najlepszym rozwiązaniem dla niezawodnego i zrównoważonego zaopatrzenia w ciepło. Pellet to najwygodniejsza wersja naturalnie odnawialnego źródła energii jakim jest drewno. Odpady powstałe w wyniku obróbki drewna w postaci trocin są prasowane w celu wytworzenia małych cylindrów z drewna, które są idealnym paliwem do spalania. Chroni to środowisko, oszczędza klimat i oszczędza zasoby.

Powód nr 1 – Zrównoważone ogrzewanie

Granulki są odnawialnym produktem naturalnym i, w przeciwieństwie do ropy i uranu, nadal będą dostępne dla przyszłych pokoleń.

Powód nr 2 – Przyjazne dla środowiska ogrzewanie

Spalanie peletów jest neutralne pod względem emisji CO2. Podczas wzrostu drzewa pochłaniają CO2 uwalniany ponownie podczas spalania – podobnie jak naturalne gnicie w lesie.

Wniosek: Pelety drzewne są paliwem neutralnym pod względem emisji CO2!

Powód nr 3 – Ekonomiczne ogrzewanie

Porównanie cen wyjaśnia: granulki drzewne, ekologicznie czysty sposób ogrzewania, są również atrakcyjne ekonomicznie. W porównaniu z paliwami kopalnymi, takimi jak olej opałowy i gaz ziemny, pelety drzewne są znacznie tańsze. Są nie tylko dobre dla środowiska, ale także dla twojego portfela. Ponadto kocioł na pelet jest łatwiej serwisować.

Wniosek: Pelety drewniane oszczędzają pieniądze!

Powód nr 4 – Ogrzewanie oszczędzające zasoby

Żadne dodatkowe drzewa nie są ścięte w celu wytworzenia pelletu. W tym celu wykorzystuje się drewno resztkowe z obróbki drewna. Ponadto każdego roku w Austrii i Europie odrasta więcej drewna niż z lasów.

Wniosek: Pelety drewniane optymalnie wykorzystują surowiec drzewny!

Powód nr 5 – Niezależne ogrzewanie

Granulki są rodzimym produktem naturalnym. Dzięki pelletowi drzewnemu jesteś niezależny od międzynarodowych kryzysów i globalnego rozwoju.

Wniosek: Pelety drzewne są zawsze dostępne regionalnie!

Powód nr 6 – Paliwo regionalne

Przy zakupie pelletu drzewnego wartość dodana pozostaje w kraju. To pobudza gospodarkę krajową i tworzy nowe miejsca pracy.

Wniosek: Pelety drzewne wzmacniają naszą gospodarkę!

Powód nr 7 – Wygodne ogrzewanie

Kocioł na pellet jest automatycznie dostarczany z pelletem przez przenośnik ślimakowy lub system odsysania próżniowego. Komfortowy pojemnik na popiół należy opróżnić tylko około 2 razy w roku – całkowicie wolne od kurzu.

Wniosek: Pelety drzewne to wygodny sposób na ogrzewanie drewnem!

Powód nr 8 – Kompaktowe miejsce do przechowywania

Pellety wymagają tylko o połowę mniej miejsca niż kłody drewna i tylko jedną czwartą tej ilości na zrębki. Roczne zapasy nowoczesnego domu jednorodzinnego można przechowywać na powierzchni ok. 4 m².

Wniosek: pellet drzewny to prawdziwy kosmiczny cud!

Mity na temat peletu /biomasy/

Jak dokładnie produkuje się pellet i czy drzewo naprawdę musi zostać ścięte w tym celu?

Pellety od około 30 lat są uważane za naturalne paliwo wytwarzane ze źródeł odnawialnych. Niemniej jednak wciąż istnieje wiele mitów dotyczących pochodzenia granulatu. Chcielibyśmy wyjaśnić bajki otaczające te tłoczenia drewna i dokładnie wyjaśnić, gdzie i jak wytwarza się pellet drzewny.

Mit 1: „Drzewa ścina się specjalnie na pelety”.

Ten błąd jest niestety bardzo rozpowszechniony, ale jest zdecydowanie niepoprawny. Drewno jest przetwarzane w tartakach w kilku etapach. Najpierw usuwa się korę, a następnie tnie się pień na tarcica. Głównym produktem tartaku jest zatem tarcica. Jednak świerk o masie 4 ton nie daje 4 ton ciętego drewna. Produkcja tarcicy powoduje powstanie tak zwanych „produktów ubocznych tartaku” – przede wszystkim zrębków i trocin. W sumie około 40 procent drewna zamienia się w produkty uboczne tartaku, a 60 procent w tarcica.

Produkty uboczne / odpady przemysłu tartacznego są przetwarzane na granulki, które są następnie wykorzystywane do wytwarzania energii. Krótko mówiąc, oznacza to, że do produkcji pelletu wykorzystywane są tylko produkty uboczne przemysłu tartacznego. Żadne drzewa nie są ścięte specjalnie do produkcji pelletu.

Mit 2: „Granulki zawierają (nienaturalne) dodatki”.

Po wysuszeniu i kruszeniu odłamki są wyciskane pod wysokim ciśnieniem – podobnie jak maszynka do mięsa – przez otwory matrycy w prasie do peletek. Daje to cylindryczne śruby o długości ok. 3 cm – pelety drzewne. Pelety produkowane są z nieprzetworzonych trocin i wiórów drzewnych. Małe ilości skrobi kukurydzianej (maks. 1,8%) dodaje się wyłącznie w celu uproszczenia procesu prasowania. Naturalny produkt bez szkodliwych zanieczyszczeń.

Mit 3: „Cena pelletu zależy od ceny ropy”.

Jeśli weźmie się pod uwagę rozwój cen innych źródeł energii, takich jak olej opałowy lub gaz, to korzyść kosztowa pelletu jest oczywista: nie tylko są one atrakcyjne ekonomicznie i ekologicznie czyste, ale ich cena jest również stabilna przez lata.

Następujące czynniki mogą przyczynić się do rozwoju cen peletów:

Zaopatrzenie w surowce : Pellety produkowane są na poziomie regionalnym. Podstawowa cena peletu nie jest zatem powiązana z rynkiem globalnym. Decydującym czynnikiem dla ceny pelletu jest odległość do najbliższego dostawcy i ogólna sytuacja podażowa na rynku drewna.

Sezonowe wahania popytu : w ciągu roku cena granulatu zmienia się głównie sezonowo. Jest niższy wiosną i latem z powodu niższego popytu.

Orientacyjna wycena usługi

Orientacyjna wycena usługi

KONTAKT

+48-533-003-275
biuro@geotechpol.com
Szczecin / Stargard / Koszalin / Goleniów / Nowogard

Pogotowie dla domu i biznesu

533-003-275