Czyszczenie rynienJak czyścić i konserwować rynny?

Czyszczenie rynien i przegląd orynnowania

Systemy rynnowe na każdym budynku przynajmniej dwukrotnie w roku należy kontrolować pod kątem drożności, szczelności i mocowania.

Orynnowanie Twojego domu czy firmy będzie skutecznie spełniać swoje przeznaczenie, gdy zadbamy o regularne czyszczenie i konserwowanie rynien.

 

Czyszczenie rynien i przegląd orynnowania. Przepychanie rynien.

Czyszczenie rynny

 

Orynnowanie Twojego domu czy firmy będzie skutecznie spełniać swoje przeznaczenie, gdy zadbamy o regularne czyszczenie i konserwowanie rynien.

Czyszczenie rynien jest tak istotne, szczególnie gdy dom nie ma okapu dachowego. Nieudrożniony system rynnowy, montowany przy ścianie zewnętrznej stwarza większe ryzyko jej zawilgocenia. Aby rynny skutecznie odprowadzały wodę z dachu, powinny być okresowo kontrolowane.

Warto regularnie dokonywać przeglądu i przeprowadzać konieczne naprawy oraz czyszczenie. Do rynien często wpadają różne rzeczy, które utrudniają odprowadzanie wody deszczowej. Mogą to być spadające liście, kasztany, żołędzie lub nawet kawałki zeschniętych konarów pobliskich drzew.

Zabrudzone, zatkane rynny mają wpływ na ewentualne zanieczyszczenie elewacji budynku. Po każdej zimie zamarzająca woda i zalegający śnieg mogą powodować deformację orynnowania oraz wszelkie nieszczelności systemu rynnowego.

Najczęściej do niedrożności rynien dochodzi wskutek zatkania liśćmi i kawałkami gałęzi. Taka sytuacja poprzez zatkanie rur spustowych powoduje przelewanie nadmiaru wody na ścianę podczas obfitych opadów deszczu. Skutecznym rozwiązaniem jest montaż w rynnach siatek, które zatrzymują zanieczyszczenia.

Innym ciekawym rozwiązaniem są osłony rynien, które zapobiegają przelewaniu się wody w miejscach jej zwiększonego odbioru (np. w narożnikach dachu, gdzie woda spływa z dwóch sąsiednich połaci).

Zawilgocenie ścian może powodować również zalegająca w rynnach pokrywa śnieżna, która przylega do muru, a także niekontrolowany spływ wody z topniejącego śniegu. Aby uniknąć zalegającej pokrywy śnieżnej w rynnach można rozważyć inwestycję w instalację antyblodzeniową.

Jak czyścić rynny

Głównym okresem kiedy należy sprawdzać, czy rynny i rury spustowe są drożne, czy nie zalegają w nich liście, gałęzie lub nie ma w nich zbyt wiele błota, jest okres jesienny. Kolejnym okresem kiedy warto czyścić rynny i sprawdzać ich stan może być wiosna.

Chcąc zachować drożność rynien, przynajmniej dwa razy w roku warto korzystając z drabiny, usunąć z rynien zalegające przedmioty, liście czy kawałki gałęzi. Rynny czyścimy przy użyciu szczotki.

Rynnowe rury spustowe można czyścić wodą z węża ogrodowego. Długo nie czyszczone rynny i spusty powodują często zabrudzenia ścian, elewacji. Zdarza się również, że zaniedbane rynny powodują zawilgocenie ocieplenia budynku oraz podbitek drewnianych. Do czyszczenia rynien stalowych nie wolno używać ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić ich powłokę.

Przegląd i czyszczenie systemu rynnowego zaplanuj najlepiej wczesna wiosną, a drugi późną jesienią.

Sprawdzamy drożność rur spustowych

Jeżeli rynna nie kończy się kolankiem, tylko wchodzi w nawierzchnię obok domu, do osadnika, trzeba go raz na jakiś czas otwierać, kontrolować koszyczek i wyrzucać z niego nagromadzone zanieczyszczenia.

Orientacyjna wycena usługi

Orientacyjna wycena usługi

KONTAKT

+48-533-003-275
biuro@geotechpol.com
Szczecin / Stargard / Koszalin / Goleniów / Nowogard

Pogotowie dla domu i biznesu

533-003-275