Udrażnianie kanalizacjiJak samodzielnie udrożnić kanalizację?

https://geotechpol.com/wp-content/uploads/2018/09/post_05-1280x800.jpg

Jak samodzielnie udrożnić kanalizację?  Udrażnianie rur i kanalizacji. Przepychanie zatkanych rur.

Odpływ z umywalki, toalety czy zlewozmywaka może zatkać się w każdej chwili w Twojej łazience czy kuchni. Udrażnianie rur oraz udrażnianie kanalizacji to problem, z którym może poradzić sobie niemal każdy. Doradzamy, jak skutecznie udrożnić rurę.

Przyczyną zatorów rur kanalizacyjnych zazwyczaj jest odkładający się wewnątrz rury tłuszcz oraz także resztki jedzenia.

Do nagromadzenia się tłuszczu dochodzi najczęściej na długich poziomach kanalizacyjnych, gdzie występują małe spadki. W zatorach łazienkowych częstą przyczyną są gromadzące się wewnątrz przewodu włosy. Jeśli w instalacji zaobserwujesz bulgotanie w brodziku lub umywalce, znaczyć to może, że w pewnym miejscu zaczyna robić się zator.

Aby instalacja kanalizacyjna w domu czy firmie funkcjonowała w sposób prawidłowy, musi być prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Są szczególnie dwie ważne kwestie w trakcie projektowania oraz budowy systemu kanalizacyjnego w każdym domu czy budynku użytkowym.

Najważniejsze to odpowiednia średnica stosowanych rur oraz spadki, jakie należy zachować przy ich układaniu.

Mimo wszystko nawet idealnie wykonany system kanalizacyjny będzie się zatykać, jeśli nie będziemy z niego korzystać w sposób należyty. Pamiętaj, że do kanalizacji nie wolno wyrzucać:

dużych ilości resztek pożywienia, zwłaszcza gdy są one tłuste;

  • stałych odpadków, takich jak: kości, szmaty, wata,
  • gruzu, piasku, spalonego tłuszczu i oleju,
  • wlewać środków chemicznych

Jak samodzielnie udrożnić kanalizację domowym sposobem:

  • Sitko do odpływu – gęste sitko, wstawiane na odpływ w zlewie, brodziku i wannie zapobiega przedostawaniu się resztek pokarmów czy włosów do kanalizacji.
  • Ocet i soda – to bardzo dobry i ekologiczny sposób na oczyszczenie rur kanalizacyjnych i odpływy kanalizacyjne. Warto do odpływu wsypać się cała zawartość paczki sody oczyszczonej po czym zalać ją pół litrem octu spirytusowego. Następnie odpływ szczelnie zakryć korkiem na około pół godziny  po czym zalać kilku litrami gorącej wody. Regularne korzystanie z tej metody pozwala utrzymać wnętrze rur kanalizacyjnych w czystości.
  • Oczyszczanie syfonów – w celu zapobiegania zatykania rur kanalizacyjnych należy co pewien czas czyścić syfony, znajdujące się pod każdą umywalką.
  • Przepychaczka – to najprostsze urządzenie mechaniczne, które pozwala udrożnić same odpływy sanitarne. Gumowy kielich wystarczy przycisnąć do odpływu, zasysając go, a następnie odciągnąć. Tą czynność wykonuje się kilkakrotnie w sposób dynamiczny.
  • Sprężyna – to proste urządzenie ale często wystarcza do odetkania rur, jest to zwinięty drut stalowy z ostrą końcówką z jednej strony a zakończony korbką z drugiej strony. Wystarczy wprowadzić końcówkę do zatkanej rury i jednocześnie kręcić korbą. Najlepiej obsługiwać to urządzenie przez dwie osoby, jedna kontroluje posów sprężyny do kanalizacji a druga skręca sprężynę. W momencie, gdy drut stalowy trafi na zator, rozbija go.

Nie zalecamy stosowania sprężyny w sedesach ponieważ można je w ten sposób uszkodzić.

  • Kret, granulki i żele do udrażniania kanalizacji– proszę pamiętać bezwzględnie, że takie środki można stosować jedynie zgodnie z ich instrukcją i przeznaczeniem, niektóre z nich mogą uszkodzić rury kanalizacyjne.
  • Najczęściej mogą one być stosowane zachowawczo ale już nie bardzo pomagają w sytuacji gdy kanalizacja jest zapchana i stworzył się skuteczny zator w rurach.

Jak samodzielnie udrożnić kanalizację? 

Jeżeli pomimo tych porad nie udało Ci się samodzielnie udrożnić kanalizacji to być może problem jest większy i zlokalizowany na głębszej długości rur kanalizacyjnych. Skontaktuj się z Nami. Możesz dzwonić o każdej porze. Jeśli w danym momencie nikt nie odbiera to nagraj wiadomość lub napisz e-mail.

Leave a Reply

Orientacyjna wycena usługi

Orientacyjna wycena usługi

KONTAKT

+48-533-003-275
biuro@geotechpol.com
Szczecin / Stargard / Koszalin / Goleniów / Nowogard

Pogotowie dla domu i biznesu

533-003-275